Nieurazowe obrzęki

Napuchnięta i zbolała kończyna nie zawsze musi oznaczać urazową etiologię jej dolegliwości. Gdy nie znamy przyczyny zmian w elastyczności i jej kształcie winniśmy skontaktować się z lekarzem. To, co z pewnością go zainteresuje to temperatura kończyny i czucie. Lekarz powinien również zebrać stosowny wywiad. Sporo chorób współistniejących może być przyczyną obrzęku. Najczęstszą przyczyną, zwłaszcza u osób starszych są choroby sercowo-naczyniowe. W szczególności to zaburzenia odpływu żylnego manifestują się stanem zapalnym kończyn podobnie jak głębokie zakrzepy żylne. 

https://krakow.bodymove.pl/nadmierna-potliwosc-krakow/

Niewydolność serca jest jednym z najpowszechniejszych powodów obrzęku nóg u osób w podeszłym wieku. Nierzadko ból i uczucie opuchnięcia powodują wszelkiego typu zapalenia, a w szczególności zapalenia stawów, błony maziowej i powięzi. Odpowiedzią na ekspozycję kończyn na zbyt wysoką i niską temperaturę będzie ich stan zapalny oraz opuchnięcie. 

Osoby starsze nierzadko mają nieprawidłowo działający układ termoregulacji. W ich przypadku choćby chwilowa ekspozycja kończyny na temperaturę odbiegające od normy może stwarzać problemy z ich ukrwieniem i czuciem. 

Choroby nowotworowe także mogą powodować obrzęki kończyn. Szczególne znaczenie ma zapalenie węzłów chłonnych i obrzęki limfatyczne będące ich następstwem. 

Zbytnie gromadzenie się wody w organizmie w tym również w kończynach powodują choroby nerek.

Każda sytuacja niezwiązana z urazem, w której zauważymy ograniczoną ruchomość kończyny, jej obrzęk lub zaczerwienienie powinna budzić nasz niepokój. Najprawdopodobniej powodem takiego stanu rzeczy są inne choroby systemowe. W takiej sytuacji winniśmy jak najszybciej udać się do lekarza by otrzymać skierowanie na konieczne badania. Niewłaściwie działająca kończyna zacznie tracić swoją masę mięśniową. Spowoduje to zaistnienie przykurczy oraz doprowadzi do jeszcze znaczniejszej dysfunkcji. Długo nieuleczane obrzęki wiążą się z dłuższym okresem powrotu do zdrowia oraz żmudną i uciążliwą rehabilitacją. Stąd należy reagować prędko i zdecydowanie. Tylko takie działanie pozwoli nam na rychły powrót to zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *