Coraz wyższy poziom publicznych sanitariatów

Poziom toalet toalet publicznych przez ostatnie 30 lat uległ dużemu podniesieniu. Rozwój infrastruktury w Polsce pociągnął za sobą naturalnie pojawienie się większej liczby ogólnodostępnych toalet. Z jednej strony toalety publiczne powstały tam, gdzie wcześniej ich nie było, przykładowo na stacjach benzynowych, z drugiej strony pojawiły się zupełnie nowe typy miejsc, gdzie toalety ogólnodostępne znalazły miejsce.

Oczywiście standard tego rodzaju przybytków publicznych jest różny, w zależności od standardu danego miejsca. Natomiast pewne minimalne standardy higieniczne powinny obowiązywać w każdej toalecie ogólnodostępnej. Z tym jest różnie. Należy zaakcentować, że właśnie czystość i wrażenia estetyczne mogą przesądzić o naszej opinii na temat całego miejsca.

Wraz z progresem standardów generalnie wszystkich miejsc publicznych wzrósł ewidentnie generalny standard. Dotyczy to zarówno wyposażenia, czyli umywalek, muszli, pisuarów, podajników papieru, podajników mydła, suszarek do rąk jak i mebli. Niejednokrotnie są to naprawdę bardzo estetyczne miejsca, z najwyższej klasy wzornictwem, zrobione ze stylem.

Do miejsc, w których powinny być oddane do użytku ogólnodostępne toalety zaliczamy: bary, restauracje, kawiarnie, galerie handlowe, kina, teatry, stacje benzynowe, wystawy, muzea, kluby, puby, dyskoteki, domy kultury.

Elementy wyposażenia toalet publicznych

Elementy wyposażenia są dość powtarzalne. Nowością ostatnich lat są konstrukcje mające na celu udogodnienie korzystania z WC dla osób niepełnosprawnych. Są to przede wszystkim specjalne uchwyty.

Schematyczne wyposażenie toalety publicznej to tak oczywiste elementy jak umywalki, muszle klozetowe, pisuary, podajniki ręczników, dozowniki mydła w płynie, suszarki do rąk.


https://sanjo.pl/suszarki-do-rak-plastikowe


Różne standardy wyposażenia toalet publicznych na przykładzie suszarek do rąk

Suszarki do rąk to nader praktyczne urządzenie umożliwiające higieniczne osuszenie dłoni. Osuszanie polega na działaniu właściwie silnego nurtu ciepłego powietrza. Włączenie odbywa się częstokroć na zasadzie fotokomórki – wystarczy ustawić ręce w odpowiednim miejscu. Zdarzają się też włączniki na przycisk. Modeli suszarek do rąk jest bardzo mnogo, większość funkcjonuje jednakże w podobny sposób – to znaczy jest jeden wylot powietrza. Funkcjonują również tak zwane suszarki kieszeniowe, gdzie powietrze jest kierowane na ręce z dwóch stron.

Jak chyba we większości gatunków urządzeń kupić można suszarki z nieco gorszych surowców, często plastikowe, mniej odporne na zużycie jak i te wykonane z materiałów mocniejszych na przykład z obudową metalową.